Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Termékek Menü

Nőket a papírpénzekre!

Üdvözöllek a fedélzeten!

Gyenge Ádám írt ezzel a fenti címmel blog bejegyzést az „Y generáció” blogon.

A blog bejegyzés szerint a XX. század végéig mindenhol csak férfiak kerültek a papírpénzekre. Főként az angolszász országokban kezdett felmerülni  a 2000-es évek első felében hogy női személyiségek is kerüljenek a papírpénzekre. Persze a brit nemzetközösség számos országában szerepel II. Erzsébet királynő az adott ország egy-egy vagy akár összes papírpénzén, de ő státuszánál fogva, nem pedig érdemei által. Hosszas vitákat követően végül célt ért a kezdeményezés. A jegybankok az utóbbi években nőket is szerepeltetni kezdtek a pénzeken. 

Nagy-Britanniában először Florence Nightingale ápolónő és statisztikus került bankjegyre, nemrég pedig bejelentették, hogy Jane Austen írónő fog szerepelni a 10 fontos papírpénzen.

Kanadában jelenleg az állampolgárokat is bevonó szavazás zajlik arról, hogy pontosan melyik kanadai nő szerepeljen elsőként az ország egyik papírpénzén. Az Egyesült Államokban nemrég jelentette be a jegybank, hogy 2020-ban érkezik az első papírdollár, amin nő fog szerepelni. Emellett már számos másik országban is elkezdtek női arcképekkel díszített papírpénzeket kiadni (pl. Argentína, Mexikó, Új-Zéland, stb.)

A magyar kultúra és történelem alakításában megszámlálhatatlanul sok nő is részt vett. Közülük többen is megérdemelnék, hogy magyar papírpénzeken szerepeljenek.

A fenti blog bejegyzésben megszavaztatják az olvasókat arról, hogy melyik magyar nőt - történelmi személyiséget- látnánk szívesen a papírpénzeinken.

 

A szavazás ebben a pillanatban így áll:

 

·         Blaha Lujza: 9,8%

·         Zrínyi Ilona: 42,2%

·         Szilágyi Erzsébet: 10,8%

·         Kéthly Anna: 10,8%

·         Erzsébet királyné: 26,5%

 

Persze ez csak játék, de azért elgondolkodtató felvetés: miért nincs egyik magyar papírpénzen sem nő?  Ha már az utakon elértük az egyenjogúságot, és az autósiskolák tanulói között is 50% a nő… és ha már megszületett az első, nőknek szóló KRESZ-könyv és KRESZ-regény, és vannak nőknek szóló autósiskolák is!

 

Úgy látszik, hogy mi nők a motorizációban előrébb járunk, mint a bankjegyeken!

 

Jogosítványt minden nőnek!

 

-->